خیانت در روابط زناشویی

 

آیا شما فکر میکنید تمام خیانت کاران با هدف خیانت به همسرشان وارد رابطه ای دیگر شده اند؟ نه ابداً ،خیانت معمولا از جایی آغاز میشود که تصورش را هم نمی کنید:از یک درد دل ساده با همکارتان ،دوست دوران مدرسه ، همسر دوست صمیمی و…اول فکر میکنید چقدر خوب درکتان میکند ،بعد تصور میکنید به عنوان یک انسان با او نزدیکی فکری دارید ،به مرور دلتان می خواهد بیشتر با او صحبت کنید چون حرف های او روی شما تأثیر دیگری دارد ،کم کم فکر میکنید فقط وقتی با او صحبت میکنید برایتان همه چیز خوب است حتی گاهی هیچ گله و شکایتی از همسرتان ندارید ولی برای دردودل با او از همسرتان شکایت میسازید (همسرم زشته، اصلا نمی فهمه من چی میگم ،منو درک نمی کنه و…)بعد یواش یواش: مراحل بروز خیانت های زناشویی

خیانت یک شبه اتفاق نمی افتد بلکه طی مراحل و فرایند هایی روی می دهد که شناخت آن ها به پیشگیری به درمان خیانت کمک کند:

مرحله اول: مرحله ی اول آمادگی ذهنی شخص است. این آمادگی را شخص از محیط، همسالان، خانواده، رسانه ها و … کسب می نماید، به گونه ای که احساس و نگرشی مثبت نسبت به بی وفایی پیدا می کند.

مرحله ی دوم: در دومین مرحله ی حرکت به سوی بی وفایی، ممکن است شخص با فردی خاص اشتغال ذهنی داشته باشد. اگر از شما پرسیده شود «در صورت فوت همسرتان با چه کسی ازدواج خواهید کرد؟» نام اولین شخصی که به ذهن تان می آید نشان می دهد که شما ممکن است در مرحله ی دوم و پیشرفته تر بی وفایی قرار داشته باشید. بنابراین در این مرحله به شخص خاصی فکر می کنید و حضور فیزیکی در اطراف آن شخص برایتان هیجان انگیز است. این شخص خاص در رویای شما حاضر می شود و شما به دنبال بهانه برای بودن در کنار او می گردید. در این جا ممکن است بی وفایی عاطفی روی دهد و حتی هنگام عشق ورزی با همسرتان چهره ی شخص خاص را در ذهن خود داشته باشید.

“طبقه بندی” در موضوع خیانت:
پاتریک همسر چارلین بود و در محل کار خود با زنی بنام کنی آشنا شد و با او رابطه نامشروع برقرار کرد. او از این رابطه بسیار خوشحال بود چون هیجانی که در رابطه با چارلین از دست داده بود را دوباره بدست آورده بود. اما اگر کسی از او سوال میکرد میگفت هیچ ارتباطی بین این دو نمیبیند و از زندگی زناشویی خودش هم بسیار راضی است. پاتریک موقع کار نمیتوانست معشوقه اش را از ذهنش دور سازد و گاهی با همسرش ، چارلین به یک متل میرفتند و با هم از عشق میگفتند. او از این همه سرزندگی و شادابی که بدست آورده بود شگفت زده بود و مطلب عجیب این بود که پاتریک وقتی به خانه می آمد «کنی» را کاملا فراموش میکرد و میتوانست چارلین را دوست داشته باشد ، بدون اینکه احساس گناه کند. در ذهنش یک بخش را به “چارلین “و بخش دیگر را به “کنی” اختصاص داده بود. این دو بخش کاملا از هم مستقل و مجزا بودند. روانشناسان این پدیده را طبقه بندی مینامند. معمولا یک همسر بی وفا دروغگوی ماهری میشود. آسیب شناسی وفاداری در زندگی زناشویی(دکتر دان،دیوید لاست)ردلتان می خواهد او را بیشتر ببینید وطولانی تر ببینید و…. بعد کم کم ذهنتان درگیر مقایسه او با همسرتان میشود و در بیشتر اوقات همسرتان در این مقایسه بازنده است همین باعث میشود روابطتان سرد وسرد تر شود ،چون شما کسی را دارید که با او درد ودل کنید وبرایش ناز کنید دیگر حوصله همسرتان را نخواهید داشت ودیگر به آن راحتی که رابطه را آغاز کردید نمی توانید از آن خارج شوید.دیدید خیانت مثل جانوری خزنده بی صدا ، بی دعوت وارد زندگی تان میشود وهمه آن را به خطر می اندازد .مراقب مرزهایتان باشید ، این تصور واهی من با دیگران فرق دارم ودر دام خیانت نمیافتم را دور بریزید میلیون ها نفر با همین تصور اشتباه در همین دام افتاده اند .زندگی را خوب زندگی کنیم و یاد بگیریم در مورد مشکلات در رابطه با یکدیگر گفتگو کنیم و با شیوه حل مسئله با مشکلات روبرو شویم .

✅اقدامات لازم برای بازسازی رابطه بعد از خیانت در روابط زوجین

🔵 وقتی همسرعهد شکن مسوولیت کار خود را می پذیرد و میداند که به همسر خود خسارت زده و ابراز ندامت میکند، به این طریق همسر آسیب دیده آرامش خود را به تدریج بازمی یابد و کم کم از سرزنش کردن همسر خود به دلیل این اشتباهات اجتناب میکند.
🔵 همسران موفق در صحبت هایشان اغلب از این جملات استفاده میکنند:
🔸من اشتباه کردم من عمیقا و از صمیم قلب به خاطر آزار توپشیمانم.
🔸من اشتباه بزرگی کردم و بابت آن بسیار پشیمانم .
🔸 اگر میتوانستم همه چیز را به عقب برگردانم هیچگاه وارد این رابطه نمیشدم.
🔵این جمله ها را باید نه صرفا برای ابراز تاسف بلکه با احساس عمیق پشیمانی و از روی صداقت به دلیل صدمات وآسیبهای وارد شده بیان کرد.
🔵 همسران آسیب دیده تشنه ی عذرخواهی و پوزش صمیمانه هستند. افراد موفق این تکلیف را میپذیرند و میدانند که نیاز همسرشان برای عذرخواهی آنها با گذشت زمان کمتر میشود.
🔵 البته این روند ماهها ممکن است طول بکشد و نباید پس از چند هفته انتظار داشت که فروکش کند (مسائل فرهنگی و تفاوتهای فردی در این امر دخیل است. چراکه در برخی فرهنگها و برای برخی اشخاص، فرایند بهبودی به مدت تنها یک ماه هم صورت گرفته است)
🔵 پس از معذرت خواهی های زیاد و نشانه های تغییر رفتار، در نهایت همسرعهدشکن میتواند بگوید: »امیدوارم که روزی مرا به خاطر ………. (ذکر رفتار یا رنجی که ایجاد کرده است) ببخشی.»
و یا مثالی دیگر این است که بگوید: «من اشتباه کردم. آیا مرا به خاطر رابطه ام
میبخشی؟
🔵 احتمالا همسر آسیب دیده نمیتواند با یک کلمه و عبارت، شما را عفو کند و ببخشد. با وجود این دانستن این که فرد خاطی تقاضای بخشش دارد و پشیمان است و همسر آسیب دیده بدون تحت فشار بودن میتواند بخشش او را بپذیرد یا خیر، مفید و موثر است.
🔵 دیگر افراد خانواده (اگر مطلع شده باشند)نیز به این معذرتخواهیهای صمیمانه نیاز دارند. پدر و مادر همسرتان هم در نهایت به عذرخواهی شما نیاز دارند چرا که اعتماد آنها نیز سلب شده و و دختر و یا پسر آنها عمیقا آسیب دیده است. با وجود این، خانواده ی همسر احتمالا آماده ی پذیرفتن عذرخواهی شما تا زمانی که همسرتان چراغ سبز بهبود رابطه را نشان ندهد، نیستند. آنها هم منتظر نشانه هایی از سوی فرزند خود هستند.
🔵 همسران موفق از روی علاقه و با رویی خوش به همسر خود گوش میدهند. رنج همسرشان برای آنها مهم است و آن را انکار نکرده و یا کوچک نمیکنند. آنها فریاد و خشم همسر را درک میکنند و میدانند که این حق همسر آنهاست که به خاطر آنها غمگین و عصبانی باشد و همسر خود را برای عمل جنسی تحت فشار نمیگذارند
🔵 همسر عهد شکن موفق وقتی عصبانیت همسر خود را میبیند از چنین عباراتی استفاده میکند : «من به خاطر کاری که در حق تو کردم واقعا پشیمانم. من وقتی تو را تا این حد غمگین میبینم ناراحت میشوم. و میخواهم تمام تلاشم را برای کمک به تو بکنم من تو را به دلیل این احساسات سرزنش نمیکنم.» همسر آسیب دیده نیاز شدیدی به دانستن این موضوع دارد که همسرش عمیقا از آسیبی که واردکرده نادم و پشیمان است

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *